Dnes je používání audioknih velice populární a tento trh se čím dál víc rozšiřuje. Nicméně namluvený text nenahradí požitek z toho, když si najdete volnou chvíli a kapitolu po kapitole si vychutnáváte četbu vaší oblíbené knihy.
Stále méně si však v dnešní uspěchané době tento čas najdeme. Proto čím dál častěji saháme po audioknize, kterou si můžeme dopřát při různých činnostech, jako je například řízení auta nebo běhání v parku.
Oblíbil jsem si audioknihy zejména proto, že mohu provádět v podstatě jakoukoliv činnost, a přitom poslouchat předčítaný text. Navíc je to velice jednoduchý způsob, jak se efektivně učit nebo dozvídat se nové informace.
I přesto, že nabídka audioknih v češtině roste, stále spousta e-knih není do zvukové podoby převedena.
Většina textů, které denně používáme, ať už se jedná o novinové články, časopisy, manuály, učební materiály, nebo v podstatě o jakýkoliv text, existují i v textové digitální podobě.
Možností, jak převést elektronický text na mluvené slovo je více. Ukážeme si způsob, který se mi nejlépe osvědčil.
Základem pro každý srozumitelně přečtený text je dobře zvolený hlas.
Vyzkoušel jsem různé dostupné české hlasy a podle mého názoru je Eliška jeden z nejlepších syntetizovaných hlasů. Ukázku hlasu Eliška naleznete ZDE.
Kromě dobře zvoleného hlasu je třeba použít vhodnou aplikaci zprostředkující převod elektronického textu na audionahrávku. Některé aplikace lze získat zdarma, například Balabolka. Za kvalitní syntetizovaný hlas, bez kterého se při tvorbě předčítaného textu neobejdete, ale už musíte často zaplatit.
Pro názornou ukázku jsem vybral software TextAloud dostupný i se syntetizovaným hlasem Eliška za rozumnou cenu. Tato aplikace umí kromě převodu textu do audio souboru předčítat jakýkoliv text.
Předčítání můžete při instalaci TextAloud přidat také jako doplněk do různých aplikací jako je například webový prohlížeč, Word nebo předčítání zpráv v programu Outlook.
Podívejte se na článek Balabolka a Google TTS český hlas, kde naleznete možnou neplacenou alternativu.