Balabolka je volně dostupný a velice dobrý nástroj na tvorbu audioknih. Za pomoci syntetizovaného hlasu převede text do zvukové podoby ve formě audio souboru (MP3, WAV, OGG, M4B …).
Většina kvalitních českých syntetizovaných hlasů je placená a je nutné je doinstalovat zvlášť, např.:
Balabolka převádí text velice rychle. Syntetizovanému hlasu lze nastavit různé tempo (rychlost čtení), hlasitost a výšku.
Podívejte se také na článek Jak vytvořit nové MP3 audioknihy z jakéhokoli textu, kde uvádím cenově dostupné řešení za zhruba poloviční cenu.
K vytvoření audioknihy můžete také využít hlas, který je součástí OS Windows 10. Bohužel hlas je zatím poněkud „plechový“. Pokud se chcete dozvědět více o této možnosti, přečtěte si následující dva články:
V případě, že nemáte nainstalovaný žádný syntetizovaný hlas, můžete využít veřejně dostupný hlas od Googlu. Stačí, když budete připojení k internetu.
Balabolka vám umožní vytvořit audio soubor z vámi požadovaného textu s pomocí nástroje „Uložit zvukový soubor pomocí Google Text-To-Speech (Google TTS)“ připojeného přes API rozhraní ke Google serveru.
V následujícím videu a také níže v článku naleznete podrobný postup k vytvoření audioknihy, a to s pomocí zmíněných nástrojů – Balabolka a Google TTS hlas.
Rychlost převodu ebooku do audio souboru je závislá na kvalitě vašeho připojení k internetu a také na množství převáděného textu. Proto při převodu nepoužívejte další aplikace, které by snižovaly prostředky vašeho počítače a při delším zpracování buďte zkrátka trpěliví.
Google TTS hlas je srozumitelný, ale tempo předčítaného textu je poměrně pomalé. Proto doporučuji nějaký nástroj, který celkově zrychlí tempo předčítaného textu (přednesu). Jeden z vhodných nástrojů je například Audacity, o kterém se můžete dozvědět více v následujícím článku (Jak změnit tempo a rozdělit audio soubor pomocí Audacity).
Pokud je kniha příliš dlouhá a strukturovaná, je velice praktické převádět text po jednotlivých kapitolách nebo po vybraných úsecích textu. Výsledek pak bude přehledně uložen do více audio souborů. Při poslechu se pak budete schopni zpětně vracet k jednotlivým kapitolám.
V některých případech může mít kapitola objemné množství textu. Při převodu se vytvoří jeden nadměrně veliký soubor. Pro praktické využití a poslech je lepší tento audio soubor rozdělit na několik menších. Podrobné informace naleznete v článku Jak změnit tempo a rozdělit audio soubor pomocí Audacity. Z vlastní zkušenosti doporučuji rozdělit nahrávku na přibližně dvacetiminutové úseky.